Przejdź do głównej zawartości

Nad czym pracujemy?


Po zeszłorocznym uczestnictwie w XVIII edycji konkursu Quentin na którą wysłaliśmy dwie prace (Rodzina naszych czasów oraz Magiczny Ikosaedr) wbrew pozorom nie zasypialiśmy gruszek w popiele. Część projektów jest na etapie tworzenia, część czeka na realizacje przez wydawcę.

Granie w Apocalypse World zaowocowało w końcu napisaniem własnej gry na mechanice PbtA. MULTI-Arisu, mini-gra w klimacie cyberpunk powinna ukazać się w następnym numerze pisma Magia i Mieczu (nr 8). Jest to historia nastolatek z nadludzkimi zdolnościami próbującymi uciec ze szpitala-więzienia złej korporacji. Sedno systemu stanowi fakt, że postacie stanowią wspólnie osobowość wieloraką. Po wykonaniu swojego ruchu, zmieniają się miejscami w ośrodkach: ruchu, mowy oraz cyber-wszczepie dającym niezwykłe zdolności.

Również w Magii i Mieczu (nr 9) powinien ukazać się nasz scenariusz nadesłany na konkurs świąteczny. „Bezkrólewie” to scenariusz fantasy w klimacie Baśni Tysiąca i Jednej Nocy opisujący próby, jakim poddane zostały postacie graczy w celu zdobycia korony królestwa pustyni. W temacie scenariuszy mamy także tajny tekst związany z jednym z większych konkursów, ale jego warunki nie pozwalają nam pisać o tym za dużo.

Powoli też pracujemy nad dużym systemem RPG. Będzie to SF umieszczony w bliskiej przyszłości z domieszką horroru oraz military SF (inspirujemy się tutaj Trylogią Ryfterów P. Wattsa, Czarnymi oceanami oraz Królem Bólu J. Dukaja). Mechanika będzie na miarę XXI wieku, wykorzystująca aplikacje sieciowe. Więcej na ten temat niebawem.


W międzyczasie planujemy też pisać krótkie teksty na bloga: almanachy dla MG czy szkice scenariuszy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jednostrzał - jest w tym sens!

Prowadzę głównie jednostrzały i to takie najbardziej ekstremalne, „quetinowe”- z nakreślonymi postaciami, w egzotycznych settingach oraz z dziwnymi rozwiązaniami mechanicznymi (jak granie w komputerowej symulacji i możliwość nagłej zamiany przydziału postaci pomiędzy graczami). Takie granie ma niezmiennie zła prasę, więc postaram się pokazać kilka zalet scenariuszy. Poniżej trochę polemizuję z tekstem Enca , u niego podanych jest też tam trochę zalet jednostrzałów, których nie powtarzam więc warto spojrzeć na oba teksty.

Erpegi na pierwszy raz

„To tego jest aż tyle?” to mnie uświadomiło do końca. Pokazywałem relatywnie nowemu graczowi podręcznik do Warhammera i zrozumiałem, że wprowadzanie nowych ludzi do rpg nie może się odbywać jak za czasów szkolnych. Długie i skomplikowane zasady, konieczność znajomości settingu i długość rozgrywki, powodują że gry fabularne mają (zwykle słuszną) opinie rozrywki o bardzo wysokim progu wejścia. Jedną z inspiracji do napisania tej pracy była próba, pokazania rpg osobom zupełnie „niefantastycznym” (w dodatku z doskoku), podczas oceny i testowania prac na konkursach Rzut na Inicjatywę oraz Game Chef . Drugą inspiracją była długa dyskusja podczas ostatniej Zjavy z cyklu „ Porozmawiajmy o rpg ”. Poniżej kilka pomysłów na pierwszy krok w świat gier fabularnych oraz mniej oczywiste kontynuacje. Skupiam się głownie na grach polskich, jak macie jeszcze jakieś godne polecenia gry - piszcie w komentarzach. Nuda, co? Chcecie w coś pograć? Oczywiście jedną z możliwości wprowadzenia nowych osób w ...

Idzie lasem pani jesień, Warhammera w koszu niesie.

Pomimo tego że od premiery WFRP upłynęło sporo wody w Wiśle to nadal jest ważnym systemem w Polsce. Nie tylko w kontekście tego że „każdy zaczynał od młotka” ale aktualnej żywotności wśród fanów RPG. Wydawany jest właśnie nowy dodatek, nadesłana na Quetina prawie połowa prac jest do tego systemu a zarówno na „ Panie i Panowie… ” jak i „ Eksperci RPG ” wciąż przewija się Warhammer. Dodatkowy zastrzyk zainteresowania tym światem przynosi komputerowa seria „ Total War ”. Sam również wracam, co jakiś czas wracam do Imperium i mam kilka propozycji jak uczynić ten powrót ciekawym. Warhammer historyczny Granie w realiach historycznych nie jest łatwe. Cześć graczy może posiadać niewystraczającą wiedzę do smaczków takiej historycznej rozgrywki (przez co stwierdzenie że naprzeciw ich czołgu wyjeżdża „Tygrys” nie wywoła zakładanego zaniepokojenia). Jest jeszcze możliwość gorsza: mają wiedzę zbyt dużą i koniecznie musza się nią podzielić (na tym odcinku frontu do połowy stycznia w żadnej for...