Przejdź do głównej zawartości

Archiwum Projektów: Neuroshima

Neuroshima czyli nasza ulubiona polska gra fabularna w klimacie postapokalipsy. Jej pojemna konwencja zachęcała do stworzenia różnorodnych scenariuszy i tekstów. Mieliśmy również moment fascynacji grą planszową Neuroshima Hex oraz bitewniakiem Nueroshima Tactics (blog o kampanii). Poniżej prezentujemy nasze prace wysłane na konkursy oraz opublikowane w czasopismach. 


EKSODUS

Scenariusz, wyróżniony na konkursie Quentin 2012

Bohaterowie w scenariuszu wcielają się w członków rady osiedla Mink Creek nad którym zebrały się czarne chmury. Ze względu na szykującą się inwazje molocha, posterunek cieszący się sporym szacunkiem w okolicy. Polecił natychmiastową ewakuacje mieszkańców obozu przejściowego. Znajduje się on w Preston - około dwóch tygodni drogi. Przygoda opisuje wybory i trudności podróży, jakich doświadczy społeczność oraz same postacie graczy.

Scenariusz przeznaczony jest dla 3-5 graczy. Akcja przygody dzieje się w świecie gry Neuroshima, a przeznaczona jest do prowadzenia w mieszaninie kolorów rtęci oraz stali. Rtęć oznacza prowadzenie w klimacie grozy i strachu. Stal to walka i praca o lepsze jutro: tutaj o przetrwanie społeczności. Dozowanie ich daje możliwość zmiany nacisku na pewne elementy w przygodzie w zależności od tego, jakiego rodzaju zabawy chcą gracze. W zależności od tempa gry scenariusz można podzielić na 2-3 sesje.




TIXA

Scenariusz który zapewnił zwycięstwo w konkursie Kryształowy Smok.

Tixa to brutalna walka o przetrwanie w neuroshimowym więzieniu, w którym do gry włączył się nowy, niespodziewany zawodnik. Postacie graczy po doprowadzeniu więźnia politycznego z NY dostają od naczelnika więzienia Tixa zlecenie. Jest to zadanie infiltracji środowiska więźniów w celu odkrycia źródła wycieku informacji na zewnątrz. Otrzymują też konkurencyjną ofertę od zastępcy - źródło należy zabić, nie informując naczelnika.




Rok 2020

Powstanie Molocha: co o nim wiemy?  czyli analiza historyczna w świecie Neuroshimy

Publikacja stanowi streszczenie wniosków z prac stworzonych przez wydział Historii Uniwersytetu Columbia pod prowadzonych patronem prezydenta Philipa Collinsa.

Artykuł zamieszczony w czasopiśmie Gwiezdny Pirat opisuje przyczyny takiej skuteczności działania molocha, a druga opisuje wydarzenia z września 2020 roku.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jednostrzał - jest w tym sens!

Prowadzę głównie jednostrzały i to takie najbardziej ekstremalne, „quetinowe”- z nakreślonymi postaciami, w egzotycznych settingach oraz z dziwnymi rozwiązaniami mechanicznymi (jak granie w komputerowej symulacji i możliwość nagłej zamiany przydziału postaci pomiędzy graczami). Takie granie ma niezmiennie zła prasę, więc postaram się pokazać kilka zalet scenariuszy. Poniżej trochę polemizuję z tekstem Enca , u niego podanych jest też tam trochę zalet jednostrzałów, których nie powtarzam więc warto spojrzeć na oba teksty.

Erpegi na pierwszy raz

„To tego jest aż tyle?” to mnie uświadomiło do końca. Pokazywałem relatywnie nowemu graczowi podręcznik do Warhammera i zrozumiałem, że wprowadzanie nowych ludzi do rpg nie może się odbywać jak za czasów szkolnych. Długie i skomplikowane zasady, konieczność znajomości settingu i długość rozgrywki, powodują że gry fabularne mają (zwykle słuszną) opinie rozrywki o bardzo wysokim progu wejścia. Jedną z inspiracji do napisania tej pracy była próba, pokazania rpg osobom zupełnie „niefantastycznym” (w dodatku z doskoku), podczas oceny i testowania prac na konkursach Rzut na Inicjatywę oraz Game Chef . Drugą inspiracją była długa dyskusja podczas ostatniej Zjavy z cyklu „ Porozmawiajmy o rpg ”. Poniżej kilka pomysłów na pierwszy krok w świat gier fabularnych oraz mniej oczywiste kontynuacje. Skupiam się głownie na grach polskich, jak macie jeszcze jakieś godne polecenia gry - piszcie w komentarzach. Nuda, co? Chcecie w coś pograć? Oczywiście jedną z możliwości wprowadzenia nowych osób w ...

Idzie lasem pani jesień, Warhammera w koszu niesie.

Pomimo tego że od premiery WFRP upłynęło sporo wody w Wiśle to nadal jest ważnym systemem w Polsce. Nie tylko w kontekście tego że „każdy zaczynał od młotka” ale aktualnej żywotności wśród fanów RPG. Wydawany jest właśnie nowy dodatek, nadesłana na Quetina prawie połowa prac jest do tego systemu a zarówno na „ Panie i Panowie… ” jak i „ Eksperci RPG ” wciąż przewija się Warhammer. Dodatkowy zastrzyk zainteresowania tym światem przynosi komputerowa seria „ Total War ”. Sam również wracam, co jakiś czas wracam do Imperium i mam kilka propozycji jak uczynić ten powrót ciekawym. Warhammer historyczny Granie w realiach historycznych nie jest łatwe. Cześć graczy może posiadać niewystraczającą wiedzę do smaczków takiej historycznej rozgrywki (przez co stwierdzenie że naprzeciw ich czołgu wyjeżdża „Tygrys” nie wywoła zakładanego zaniepokojenia). Jest jeszcze możliwość gorsza: mają wiedzę zbyt dużą i koniecznie musza się nią podzielić (na tym odcinku frontu do połowy stycznia w żadnej for...